
Šiuo metu daug sparčiau ir tiksliau vyksta ne tik projektavimo, bet ir sudėtingi statybų įgyvendinimo procesai. Bet ar statybų projektai gali būti mažiau kenksmingi gamtai, atitinkantys visus tvarios statybos principus? Žiedinė ekonomika, pagrįsta antrinių medžiagų naudojimu, randa vis platesnes taikymo galimybes statyboje, net technologiniuose statinių pamatų sprendimuose. Gamta yra pats tobuliausias inžinierius, todėl, suvokiant jos dėsnius, juos kopijuojant, kuriamos taupios ir gamtai nekenksmingos technologijos.

Naujųjų metų pradžia – pokyčių metas. Vieni keičia plaukų spalvą, kiti garderobą, o kai kurie gyvenamąją vietą. Keičiant namus kyla nemažai klausimų, o ypač, jei ruošiamasi įsigyti pirmąjį būstą. Namas ar butas, miesto centre, miegamajame rajone, o gal šalia miesto? Perkant nekilnojamąjį turtą specialistai pirmiausia ragina įvertinti dabartinius savo gyvenimo poreikius ir būti atviram su pačiu savimi. „Nereikėtų savęs apgaudinėti, jog įsigiję būstą šalia Vingio parko staiga pradėsite bėgioti, jei to nedarote dabar“, – šypsosi nekilnojamojo turto vystytojų bendrovės „Build Me“ direktorius Martynas Samauskas. Jis išskiria tris pagrindines klaidas, kurias daro perkantieji pirmąjį būstą.

Tikrasis koronaviruso poveikis gyvenamojo būsto sektoriui daugiausia priklausys nuo to, kaip ilgai tęsis ribojimai ir kaip jie paveiks Lietuvos ekonomiką. Tačiau nežiūrint į pandemijos sukeltą stabtelėjimą rinkoje, stabili didžiausių būsto plėtotojų finansinė situacija, gyventojų sukauptos piniginės lėšos bei istoriškai aukšti būsto įperkamumo rodikliai, leidžia tikėtis, kad Lietuvos NT rinka per artimiausius dvylika mėnesių sugrįš į buvusias vėžes.

Praėję metai, pasižymėję naujų butų pardavimų ir pasiūlos rekordu sostinėje, išsiskyrė pirkėjų dėmesiu patiems naujausiems projektams – butų naujausiuose projektuose nupirkta daugiausiai nuo 2012 m. Vidutinės klasės butų paklausa pernai viršijo pasiūlą, tai rodo, jog gali formuotis vidutinės klasės būsto pasiūlos trūkumas. O štai prestižinės klasės butų „sandėlis“ per praėjusius metus dar labiau išsipūtė.

Vieta, vieta ir dar kartą vieta – taip dažnai įvardijami esminiai būsto pasirinkimo kriterijai. Ir, žinoma, kaina. Nors kaina ir vieta mieste išlieka dominuojančiais kriterijai renkantis būstą, tačiau jų svarba skiriasi Vilniuje ir Kaune, rodo nekilnojamojo turto (NT) projektų vystymo įmonės „Citus“ atlikta apklausa. Kiti, itin svarbūs kriterijai, darantys įtaką priimant sprendimą pirkti būstą, taip pat atskleidžia vilniečių ir kauniečių pasirinkimo skirtumus.

Labiausiai savo gyvenamuoju rajonu yra patenkinti Senamiestyje, Žirmūnuose ir Naujamiestyje įsikūrę vilniečiai, o daugiausiai pastabų gyvenamajai aplinkai turi Šeškinės, Pilaitės bei Vilkpėdės gyventojai. Sostinės gyventojų pateikti atsakymai leidžia užčiuopti konkrečias priežastis, kodėl jie taip jaučiasi.